Lastik Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Aracınıza lastik seçimi yaparken göz önünde bulundurulması gereken çok önemli hususlar vardır. Bunlardan birkaçını ana başlıklar altında sıralamak gerekirse hava şartları bunların en başında gelmektedir. Yaşadığınız yerin iklimi önemli bir faktördür. Kış aylarında sıcaklık 7 °C’nin altına düşüyorsa, kış lastiği satın almayı düşünmelisiniz. Fethiye Lastik Servisi uzman çalışanları bu konuda müşterini bilgilendirmek için ve gerekli özeni göstermek için çaba sarf etmektedirler. Bir diğer faktör araç kullanma şekliniz, uzun kilometreler yapmayı seviyorsanız ya da ara sıra otomobilinizin sınırlarını zorluyorsanız sürüş şeklinize göre uygun bir lastik bulmanıza yardımcı olacak Fethiye Oto Lastik size en iyi hizmeti ve ürünü sunacaktır.

Aracınız ile birlikte gelen lastikler ( orijinal ekipman lastik de denebilir) otomobilinize uyum sağladıkları için seçilmişlerdir fakat bunlar her zaman sizler için doğru lastikler olmak zorunda değillerdir. Başka tavsiyeler için kılavuzunuzu kontrol edip kendimiz araştırma yapmalıyız. Bir diğer konuda bütçeniz piyasa bulunan birçok lastik markası bulunmaktadır. Bunların araştırmalarını web sitelerinden detaylı bulup bakabilirsiniz. Fethiye Lastik yine bu konuda da sizlerin bütçesine  en uygun ürünü temin edecektir.

Fethiye Lastik Servisi Lastik Seçimi

En önemli bir diğer konu ise alacağımız lastiğin ebatlarının aracın fabrika verilerine uygun olması ve ya dengi lastik bulunamıyorsa en yakın ebatlı lastikler seçmeniz gerekmektedir. Bazı araç markalarının üzerinden çıkan lastik ebatları ara ebatlar olup hem zor bulunan hem de oldukça pahalı markalar olmaktadır. Lastiklerin fabrika verilerine uygun veya çok yakın ebatlardan seçilmemesi aracınızın yol tutuş ve dinamiklerini bozabileceğinden dikkatli ve uygun ebatlı lastik seçilmelidir. Aşırı geniş tabanlı lastik tabanı ne kadar olursa, o kadar sürtünme de artacağından yakıt değerleri de beraberinde artacaktır. Aracınızın hız limitleri de doğal olarak düşecektir. Aşırı geniş tabanlı lastik takılırken iyi ayarlanmadığı zaman araç esneğinde veya yük altında çamurluğa, iç davlumbaza sürtecektir. Çoğu araç kullanan sürücüler bunu fark etmese de aşırı geni tabanlı lastik takılması aracınızın direksiyon pompasına çok yük bindireceğinden pompa arızası ile çok sık karşılaşılabilecektir. Direksiyon pompası da oldukça pahalı bir parçadır.

Fethiye Lastik Tamiri Lastik Seçimi

Fethiye Lastik Tamiri, orijinalinden küçük ebatlı lastikler kullanılmaması gerektiğini önemle vurgulamaktadır. Çekiç olan tekerleklere değerlerinden çok küçük jant ve lastik takılması ilk kalkışta araca biraz güç sağlasa da yakıt değerleri aynı mesafede daha fazla tur atmasına neden olacağından artacaktır. Aracınıza göze hoş görünmeyen lastikler olarak gözünüze batacaktır. Yaşadığınız yerin şartlarına uygun hamurlu lastiği seçmek çok önemlidir. Yolları düzgü, asfalt yollarda yumuşak hamurlu lastik kullanmak yol tutuşunu ve konforu artıracağı gibi yakıt değerlerini de düşürecektir. Fren mesafesi kısalacak ve aracınız daha güvenli bir hal alacaktır. Taşra koşulları için daha sert hamurlu lastik seçmek daha uzun yıllar güvenle kullanmanızı sağlayacaktır. Bozuk yollarda yumuşak hamurlu lastikler daha kolay yıpranır. Fethiye Lastik Değişimi bu konuda da en doğru yol göstericiniz olacaktır.