Lastik Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Aracınıza uygun lastik alımı esnasında dikkat etmeniz gereken farklı bir çok konu bulunmaktadır. Fethiye lastik değişim merkezimize göre lastik etiket değerleri, genel yasal gereklilikler, kullanılmış lastiklerin araca geri takılması, araç tipi, aracın kullanım alanı, lastiğin üzerindeki yanak bilgileri, mevsimsel lastik oluşu, supaplar, lastik balansı gibi hususlara dikkat edilmesi gerekmektedir. Fethiye oto lastik merkezi uzmanlarının ilk önemli konusu lastik yanak bilgileridir. Yanak bilgilerinde lastik kodu, ebadı gibi bilgilere ulaşılabilmektedir. Bir sonra ki konu ise mevsime göre yazlık veya kışlık lastik takılması durumudur. Örneğin; kışlık lastiğin yazın kullanılması hem yakıt tüketiminin fazla olması açısından hem de yol tutuşunun sıkı olmasından dolayı aracın kullanımını etkilemektedir.

Yasal gereklilikler ise araç lastiği alınırken Fethiye lastik merkezine göre en dikkat edilen husustur. Yasal gerekliklerden biri lastiğin diş derinliğidir. Lastik diş derinliğinin yaz lastikleri, yüksek performans lastikleri ya da dört mevsim lastiklerinde 3 mm’ye, kış lastiklerinde ise 4mm’ye ulaştığında risk teşkil etmemesi açısından sökülmesi gerekmekte, minimum yasal diş derinliği olan 1.6 mm’ye kesinlikle ulaştırılmaması gerekmektedir.  Bir diğer husus olan lastik etiketi ise, aracın lastiğinin güvenilirliği, yakıt hakkındaki verimliliği ve lastik gürültü düzeyi hakkında bilgi vermektedir. Fethiye lastik tamiratı ve değişim merkezine göre lastik alırken en dikkat edilmesi gereken özellik ise lastiğin hiç kullanılmamış ya da kullanılmış olup olmadığı durumudur. Kullanılmamış lastikler de lastik etiketi olması gerekirken, kullanılmış lastiklerde ise hasar olmaması durumuna özellikle dikkat edilmelidir.

Fethiye Lastik Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Maddeler

Kullanılmış lastikler de aşağıdaki özelliklerden birine sahip olan lastiğin kesinlikle kullanılmaması gerekmektedir:

 • İç astarda ve ya çelik telde bir hasar olması durumunda,
 • Tamir edilmiş dahi olsa lastikte herhangi bir patlak ve ya farklı bir delinme olması durumunda,
 • Kuşak ve ya sırt ayrışması gibi içten ayrışma belirtisi olması durumunda, ( şişkinlik, balonlaşma, dişin aşırı aşınması gibi )
 • Run-flat ( lastik patladıktan sonra üzerinde yürünme olması ), aşırı veya yetersiz şişirmeden dolayı hasar oluşması durumunda, ( renk bozulması, aşırı dil aşınması, birbirinden ayrılma vb )
 • Lastikte oluşan yeniden hava basılmasını gerektirecek ve sürekli devam eden bir basınç kaybı oluşması durumunda,
 • Lastik yanağında bulunması zorunlu olan ancak kazınarak veya silinerek DOT ( TIN ) lastik kimlik numarasının bulunmaması durumunda,
 • Tarih kodu 10 yılı geçmiş olması durumunda, ( Tarih kodu yani DOT TIN numarasının sonunda bulunan üç ve ya dört hanesi lastiğin üretildiği hafta ve yılı göstermektedir. Araç üreticileri lastik kullanımında farklı lastik yaşı kullanımı tavsiyelerinde bulunabilir ve bu durumda Fethiye oto lastik tamiratı merkezi uzmanları da bu yaş tavsiyelerine uyulmasını tavsiye etmektedir.
 • Hurda lastik olarak belirlenen veya belirli nedenlerden dolayı otoyol da kullanılabilirliği yitirmiş olması durumunda,
 • Lastik yanağında ‘ Yolda Kullanılamaz, Yalnızca Yarış Araçları İçindir, Hizmet Sınırlı Tarımsal Lastik (SL) , NHS veya Yalnızca Tarımsal Kullanım İçindir ’ ya da başka farklı bir ibare bulunması durumunda,
 • Yeni lastik görünümü verilecek şekilde lastiğin değiştirilmesi durumunda,
 • Kimyasal hasarı, aşırı ısı hasarı, yangın hasarı ve ya diğer çevre hasarlarına lastiğin maruz kalması durumunda,
 • Çukurlu, çatlak, bükülmüş ve ya farklı hasarlar görmüş bir janta lastiğin takılmış olması durumunda,
 • Diş derinliğinin kullanım devamlılığı açısından yetersiz olması durumunda lastiklerin kamu yollarında kullanılması yasak ve tehlikelidir.